a w programie:
11.00 – 12.00 Śladami Myszki Franciszki
Warsztaty, których celem jest uwrażliwianie dzieci na różne rodzaje ludzkiej niepełnosprawności poprowadzi Magdalena Stoch (doktorantka w Instytucie Filologii UP, autorka bajek antydyskryminacyjnych).
Osnową fabularną warsztatów będzie historia Myszki Franciszki, która w wyniku niefortunnej przygody straciła ogonek i z tego powodu nie jest tak zwinna jak inne myszki. Opowiadana baśń, poprzez oddziaływanie na dziecięcą wyobraźnię i pobudzanie empatii, uczy akceptowania własnych niedoskonałości i sugeruje, że każdy z nas jest „inny”, a różnorodność to zaleta, a nie wada.
Warsztaty w ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki przeznaczone dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Rezerwacja: Anna Bargiel (bargiel@bunkier.art.pl)
Warsztaty organizowane w porozumieniu z Pozytywką – inicjatorem warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci.
11.30 Oprowadzanie interaktywne dla dorosłych
Zwiedzanie wystawy oparte na interaktywnej formule otwartej dyskusji przewodnika z publicznością oraz serii ćwiczeń stymulujących pogłębioną refleksję na temat społecznego kontekstu wystawy.
12.00 – 13.00 Śladami Myszki Franciszki
Warsztaty, których celem jest uwrażliwianie dzieci na różne rodzaje ludzkiej niepełnosprawności poprowadzi Magdalena Stoch (doktorantka w Instytucie Filologii UP, autorka bajek antydyskryminacyjnych).
Warsztaty w ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki przeznaczone dla dzieci w wieku 9-12 lat.
Rezerwacja: Anna Bargiel (bargiel@bunkier.art.pl)
Warsztaty organizowane w porozumieniu z Pozytywką – inicjatorem warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci.
13.30 Prezentacja audiodeskrypcji
Pokaz będzie obejmował prezentację audiodeskrypcji opracowanej w czasie wcześniej przeprowadzonych warsztatów pod kierunkiem Barbary Szymańskiej i Tomasza Strzymińskiego (Fundacja Audiodeskrypcja), opis samej metody oraz szczegółów jej powstawania.
14.30 Oprowadzanie interaktywne dla dzieci i młodzieży
Zajęcia prowadzone bezpośrednio na wystawie, bazujące na pracy z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi opracowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki. Przewodnik dostosuje swoją narrację oraz sposób prowadzenia spotkania do wieku uczestników. Będzie to doskonała okazja do dyskusji na temat dyskryminacji, tolerancji oraz stereotypów społecznych.
15.00 Osoba niepełnosprawna, czyli kto? – warsztaty z zakresu budowania świadomości niepełnosprawności
Celem warsztatu będzie zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak rola opresyjnego języka wykorzystywanego w mówieniu o niepełnosprawności, stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych jako zagrożenia dla równoprawnego ich funkcjonowania w społeczeństwie oraz rola otoczenia osoby niepełnosprawnej w zakresie determinowania jej możliwości i ograniczeń.
Program warsztatów będzie obejmował też problematykę technik pokonywania niepełnosprawności oraz alternatywnych sposobów komunikacji wykorzystywanych przez osoby z niektórymi rodzajami niepełnosprawności (pismo brajla, język migowy). Zwrócona zostanie szczególna uwaga na różnorodność grupy osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie niepowtarzalność problemów na jakie natrafiają poszczególne osoby.
Prowadzenie: Małgorzata Perdeus-Białek (Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ) – specjalistka ds. równości szans, trenerka. Uczestniczka wielu szkoleń umożliwiających wymianę doświadczeń dotyczących edukacji osób niepełnosprawnych w szkołach wyższych (organizowanych m.in. przez uniwersytety w Sheffield, Aarhus, Cambridge, Helsinkach, Turku i Dortmundzie). Kilkakrotnie brała udział w corocznych konferencjach American Association of Higher Education and Disability poświęconych problematyce dostępu do wykształcenia uniwersyteckiego i realizacji praw obywatelskich osób niepełnosprawnych.
18.00 Płeć niepełnosprawności // panel dyskusyjny
Czy osoba z niepełnosprawnością ma płeć? Tytułowe pytanie może zaskakiwać. Jednak warto sięgnąć do genderowych i feministycznych lektur, by przekonać się, że społeczna recepcja niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej jest waloryzowana poprzez dyskursy płci i cielesności. W kontekście wystawy Joanny Pawlik Balans, w której udział wzięły kobiety po amputacji kończyn, warto postawić kluczowe pytanie o konstrukcję kobiecego oraz męskiego podmiotu i prób definiowania go poprzez „brak”. Jednak należy również pamiętać także o osobach niepełnosprawnych intelektualnie, gdyż są one narażone na większą marginalizację. Niniejsza dyskusja stanowi doskonały pretekst do rozprawienia się ze stereotypami dotyczącymi tego typu niepełnosprawności.
W dyskusji udział wezmą:
dr Remigiusz Kijak (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków)
Maja Kłoda (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski)
prof. Barbara Gąciarz (AGH Kraków)
Katarzyna Rogowiec (jedna z uczestniczek projektu Joanny Pawlik)
Spotkanie poprowadzi Marcin Teodorczyk (kwartalnik „Niepełnosprawność i Rehabilitacja”)
więcej o wydarzeniu: http://bunkier.art.pl/kbs/pokaz/261
20.00 Projekcje filmowe
Kochankowie, reż. Rafał Skalski, 2009, 60'; produkcja: HBO Polska
Dokument o miłości, przyjaźni i seksualności osób niepełnosprawnych. Bohaterami dokumentu Rafała Skalskiego są ludzie, którzy mimo swoich ułomności, czerpią z życia pełnymi garściami. Nie uciekają od problemów dnia codziennego, ale dzielnie stawiają im czoła. Każdy z bohaterów ma kogoś bliskiego. Przykuty do wózka inwalidzkiego Krzyś planuje swoje życie z pełnosprawną Olą, a niewidomy Grzegorz i niepełnosprawną Anią nie wyobrażają sobie bez siebie życia. „On jest moimi nogami, a ja jego oczami” – mówi Ania. Owocem miłości niepełnosprawnej ruchowo Eli i jej zdrowego męża Rafała jest pięcioletnia Wiktoria. Bohaterowie nie czują się inni czy gorsi. Z otwartością wprowadzają widza w intymny świat swoich relacji damsko-męskich. Jak sami mówią, ich seksualna aktywność nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdają sobie jednak sprawę, że właśnie ta sfera ich życia budzi największą ciekawość. [www.filmpolski.pl]
Modelki, reż. Monika Pawluczuk, 2007, 27'; produkcja: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Dokument ten został nakręcony na zlecenie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Opowiada historię modelek na wózkach inwalidzkich, które przyjeżdżają do Warszawy, aby wziąć udział w pokazie mody. Monika Pawluczuk za film Modelki otrzymała specjalne wyróżnienie na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja.
_______________________________________________
warsztaty Śladami Myszki Franciszki
prowadzenie Magdalena Stoch
Prezentacja audiodeskrypcji
prowadzenie Ania Lebensztejn i Emilia Derewienko
Oprowadzanie interaktywne dla dzieci
prowadzenie Karolina Vysata
warsztaty Osoba niepełnosprawna, czyli kto?
prowadzenie Małgorzata Perdeus-Białek
panel dyskusyjny Płeć niepełnosprawności
Od lewej: Marcin Teodorczyk, Barbara Gąciarz, Remigiusz Kijak, Maja Kłoda, Katarzyna Rogowiec
wszystkie fotografie autorstwa Rafała Sosina
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz